everActive FaceBook everActive Instagram everActive YouTube
everActive - akumulatory, ładowarki, baterie, power banki, latarki
everActive NC3000 top
everActive New Flashlights
everActive EB-S12k top
everActive Alkaline Batteries top
everActive UC4000 top
everActive Ni-MH top
everActive mobile accessories top
everActive Car Chargers top
everActive 18650 battery top

Ekologia

Informacje ogólne:

 

Każdego roku tylko w Polsce do utylizacji trafiają miliony ton śmieci, część z nich stanowią te sklasyfikowane jako odpady niebezpieczne oraz elektrośmieci.

Do pierwszej z ww. grup zaliczamy m.in. zużyte baterie, akumulatory i inne ogniwa elektryczne, drugą natomiast stanowią wszystkie zużyte lub niedziałające sprzęty RTV i AGD.

Należy mieć świadomość, że każdy zużyty produkt należący do wspomnianych grup stanowi realne zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzkiego!

Co zrobić, aby nie przyczyniać się do skażenia środowiska? W jaki sposób dbać o środowisko, na którym tak bardzo nam zależy? Wszystkie niezbędne informacje znajdą Państwo poniżej.



1. Zużyte baterie i akumulatory.


Jak postępować z zużytymi bateriami?


Zużytych baterii i akumulatorów nie wyrzucamy do kosza z odpadami komunalnymi!
Po ich zużyciu należy je umieścić w specjalnym pojemniku oznaczonym napisem „Zużyte baterie”.

O zakazie wyrzucania baterii do śmietnika komunalnego informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na bateriach. /warto pokazać, jak wygląda ten symbol/

Specjalny pojemnik na baterie powinien znajdować się w każdej firmie prowadzącej ich sprzedaż, a także w szkołach, urzędach, biurach czy na stacjach benzynowych.

Warto mieć na uwadze, że w wielu gminach cyklicznie odbywają się zbiórki, podczas których możemy przekazać do utylizacji problematyczne odpady.


Recykling – metody i efekty


Baterie przekazywane do recyklingu są dokładnie sortowane, a następnie przechodzą szereg procesów w celu wydzielenia z nich poszczególnych surowców. W zależności od typu baterii przechodzą one przez jeden lub kilka następujących procesów:

 

  • Separacja mechaniczna,

  • Separacja chemiczna,

  • Wytapianie.

 

W zależności od wybranej metody możemy poddać recyklingowi do 90% materiałów użytych w ogniwach. Bardzo istotne, aby możliwie jak najwięcej baterii poddawać procesom odzysku, dzięki czemu do środowiska trafi mniej szkodliwych materiałów, a pozyskany surowiec zostanie ponownie wykorzystany.

 

Odzyskane metale w różnych postaciach mogą posłużyć do produkcji nowych baterii. Materiały mogą być również wykorzystywane do celów innych niż pierwotnie. W przypadku recyklingu zużytych baterii pierwotnych możemy uzyskać np. katalizatory czy dodatki do nawozów.

Niektóre frakcje służą także jako składniki paliw alternatywnych lub są kierowane do przetworzenia w hutach.

 

Europejskie organizacje zajmujące się recyklingiem baterii możemy znaleźć tutaj

 

Akumulatorki - Alternatywa dla baterii jednorazowych

Jeden akumulatorek, można ładować nawet 2000 razy. Jego wykorzystanie daje zatem możliwość znacznego ograniczenia niebezpiecznych odpadów w postaci jednorazowych baterii.

W ostatnim czasie powstały nowoczesne akumulatorki łączące w sobie zalety baterii alkalicznych i pojemnych akumulatorków. Akumulatorki nowej generacji mogą być używane jako zamienniki zwykłych baterii (od razu gotowe do użycia) w większości urządzeń (np. piloty, budziki, radia przenośne, odtwarzacze mp3/ mp4, latarki itp.). Przykładami najnowszej generacji ogniw są akumulatorki Panasonic Eneloop serii MCCE, które mogą być ładowane do 2100 razy! Godne polecenia są także akumulatorki everActive oraz innych czołowych producentów, jak Energizer Extreme, Duracell Stays Charged, GP Recyko oraz Varta Ready2Use.

Wybór akumulatorów to oszczędność środowiska i pieniędzy!


Co się dzieje z niewłaściwie zutylizowanymi ogniwami i jakie są tego konsekwencje?


W Polsce do obrotu wprowadza się około 130 tys. ton baterii i akumulatorów rocznie (Raport GIOŚ). Rozwój technologii bezprzewodowych oraz pojazdów elektrycznych wpływa na wzrost zapotrzebowania na przenośne źródła zasilania. O ile jako konsumenci przyzwyczailiśmy się do właściwej utylizacji akumulatorów samochodowych, to nadal mamy problem z przestrzeganiem zasad postępowania z zużytymi bateriami i akumulatorkami o mniejszych rozmiarach.

Wyrzucone baterie poddawane są wpływowi czynników atmosferycznych i z czasem ulegają korozji i rozszczelnieniu. Znajdujące się w nich związki chemiczne mogą wówczas przenikać do gleby i zanieczyścić wody gruntowe i powierzchniowe. Wyobraźmy sobie, że każdego roku zużywamy dziesiątki tysięcy ton małych baterii i akumulatorków. Pamiętajmy, że zawartość metali ciężkich w niektórych typach baterii może silnie negatywnie wpływać na otaczające środowisko.

Dobrym przykładem jest srebrowa bateria guzikowa (stosowana np. w zegarkach ręcznych). Pomimo swoich małych rozmiarów już jedna taka bateria może skazić nawet 1 m3 gleby i kilkaset litrów wody!

Dodajmy, że niektóre rodzaje baterii i akumulatorków, jak te zawierające lit, mogą być niestabilne i w warunkach niewłaściwej utylizacji mogą powodować pożary składowisk. W rezultacie toksyczne substancje mogą być uwalniane do powietrza.

Pamiętaj!


  1. Nie wyrzucaj zużytych baterii i akumulatorów wraz z innymi odpadami.

  2. Ogniwa zostawiaj w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych.

  3. Punkty zbiorcze w przypadku baterii i akumulatorów małogabarytowych znajdują się w wielu placówkach oświatowych, obiektach handlowo-usługowych, urzędach.

  4. Baterie i akumulatory o większych gabarytach powinny być dostarczane do punktów selektywnej zbiórki odpadów.

  5. Korzystaj z lokalnie organizowanych zbiórek w Twojej miejscowości, takich jak np. Mobilny Punkt Gromadzenia Odpadów Problemowych, podobne akcje umożliwiają pozbycie się niebezpiecznych odpadów, bez zagrożenia dla środowiska.

Zachęcamy do obejrzenia filmu dotyczącego zasad ekologicznego postępowania z bateriami i akumulatorkami.


Film dostępny tutaj.


2. Elektroodpady


Czym są elektroodpady?


Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny, określany jako ZSEiE to zużyte lub niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne wykorzystywane w naszych gospodarstwach domowych, należą do nich np.:

  • sprzęt RTV (telewizory, odtwarzacze, kamery, radioodbiorniki, tunery itd.),

  • sprzęt AGD (sprzęty hi-fi , wzmacniacze dźwięku, pralki, lodówki itd.),

  • sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny,

  • zabawki,

  • przyrządy medyczne (ciśnieniomierze, inhalatory),

  • świetlówki , żarówki LED,

  • latarki,

  • ładowarki.

 

Jak postępować z zużytym sprzętem?

 

Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane procesom odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia trujących substancji. Uzyskane w ten sposób produkty przekazywane są do zakładów przetwarzania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do produkcji nowych przedmiotów, np. narzędzi czy urządzeń RTV/AGD.

W każdej gminie znajdują się punkty zbiórki elektrośmieci. Informację na temat lokalizacji tych miejsc można uzyskać w urzędowym wydziale ochrony środowiska. Wybrane elektrośmieci, jak żarówki LED czy świetlówki możemy oddać w punktach zbiórki zorganizowanych w marketach budowlanych.

Warto dodać że zgodnie z przepisami każdy sklep handlujący elektroniką ma obowiązek odbioru zużytego sprzętu w stosunku 1:1 np.: możemy oddać starą ładowarkę przy zakupie nowej. Podobnie możemy postąpić z innymi elektrośmieciami. Wystarczy dostarczyć je do sklepu, w którym kupujemy nowy sprzęt.

 

Ekologiczna alternatywa - Refurbished


Pojęcie refurbished (dosłownie: odnowiony) oznacza używany sprzęt, który został odnowiony i profesjonalnie przygotowany do sprzedaży. Warto dodać, że odnawiane urządzenia nie pochodzą z przypadkowych źródeł. Często są one wykupowane od firm, które wymieniają sprzęt na nowy. Z założenia nie będą to więc urządzenia mocno wyeksploatowane.

Produkt odnowiony zostaje przywrócony do ustawień fabrycznych, a wszelkie usterki są usuwane przed dopuszczeniem sprzętu do sprzedaży.

 

W odnawianych urządzeniach wymieniane są części eksploatacyjne, nie trzeba się więc obawiać niespodziewanej usterki.

Produkty refurbished są znane na całym świecie i zyskują w Polsce coraz większą popularność.

Pomijając aspekty ekologiczne, wielkim plusem odnowionych sprzętów jest ich cena – potrafią być nawet o 40% tańsze od tych, które znajdziemy na sklepowej półce.

 

 

 

 

 

 


Właścicielem serwisu jest Importer, dystrybutor, właściciel marki everActive - Baltrade Rok założenia 1990
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies. OK, zamykam